Hommiku lehed (inglise k Morning Pages) on kirjutamistehnika, mida tutvustas esimest korda Julia Cameron oma 1992. aastal ilmunud raamatus "The Artist's Way". "The Artist's Way" on nüüdseks kultusliku staatusega vaimne eneseabiraamat, mis julgustab lugejaid (taas-)leidma oma sisemise loovuse ja elama spirituaalsemat elu. Hommiku lehed või - leheküljed on aga tehnika, mis on leidnud laiemat kõlapinda ka väljaspool Cameroni vaimset kogukonda. Kas oled sellest varem kuulnud?
Lugemispäeviku sõna toob ilmselt paljudele silme ette eesti keele tunnid ja kohustusliku
kirjanduse nimekirja. Samas on üha enam raamatusõpru leidnud tee paberil lugemispäevikute juurde ning nii Instagramis kui Pinterestis leiab palju inspiratsiooni oma lugemispäeviku (book/reading journal) sisseseadmiseks. Siin postituses räägin pisut lähemalt, miks ja kuidas lugemispäevikut pidada ning viimaks kirjutan ka sellest, mismoodi mina 2024. aastal lugemispäevikut pean.
Eelmisel nädalal kirjutasin siin postituses ühest 3-sammulisest journaling-meetodist, mida
kasutab ka Harry Potteri filmidega tuntuks saanud Emma Watson. Tahtsin seda meetodit ise ka proovida ning pidasin 10 päeva kolmel küsimusel põhinevat tänulikkuse päevikut. Jätkan sellega ka edaspidi. Kas tahad teada, kuidas mul läks?
Journaling ei ole tegelikult midagi üleliia uut või originaalset. See journal tähistab sedasama päevikut, mida võib-olla lapsena pidasid ja padja alla peitsid. Selle vahega, et nüüd täiskasvanuna saad sellele praktikale võib-olla küpsemalt ja teadlikumalt läheneda. Kirjutasin ühes eelnevas postituses, kuidas selle praktikaga alustada (vaata siia). Siin postituses jagan peale üldisemat sissejuhatust ühte 3-astmelist journaling-meetodit.
Nii kaua kui mäletan, on mul alati olnud taskus üks väike märkmik ja usaldusväärne
kirjutusvahend, kuid regulaarselt hakkasin märkmike pidamisega tegelema ehk viimase viie aasta jooksul. Sel aastal oli mul jälle paralleelselt kasutusel mitu päevikut ja märkmikku. Tahan teile kirjeldada oma lemmikmärkmikke ja viise, kuidas neid sel aastal kasutasin. Mis õnnestus, mis mitte? Tegemist on mitmeosalise postituste seeriaga. Alustan Jaapani hiidude Hobonichi, Traveller's Company ja Midori märkmikest.
Oled võib-olla tähele pannud, et meie blogis ja sotsiaalmeedias on paralleelselt kasutusel palju erinevaid märksõnu, mis on seotud märkmiku pidamise ja igapäevase kirjutamispraktikaga. Tänases postituses tutvustan pisut lähemalt kahte neist: planeerimine (inglise keeles planning) ja journaling (otsin siiani head eestikeelset vastet sellele...).
Igapäevane kirjutamispaus on tõhus viis hoolitseda iseenda vaimse tervise eest. Samas võib alustamine tunduda keeruline. Selles artiklis kirjeldan lähemalt mõnda viisi, kuidas igapäevane kirjutamine oma päevakavasse sobitada.