Selle asemel, et teha endale uusaasta lubadus ja liituda Goodreadsi väljakutsega lugeda aastas X arv raamatuid, otsustasin ma keskenduda kvantiteedi asemel kvaliteedile, ning seadsin sisse lugemispäeviku. Tegelikult on mul neid lausa kaks, sest ühega alustasin eelmisel aastal ning see ei ole veel päris täis kirjutatud. Sel aastal aga tahan rohkem jälgida ka seda, millal ma mingi raamatuga alustasin ja jäädvustada jooksvalt lugemismuljeid. Seega üks osa päevikust on mul Hobonichi Weeks planeerijas, kus saan kalendris märkida, millal raamatuga alustasin ja millal raamatu läbi sain. Teine osa aga Midori valgete lehtedega märkmikus, kus kirjutan üles pikemad lõigud; seal ma ei muretse kujunduse pärast ega ole seal ka dekoratsioone.
Lugemispäevik võimaldab sul jälgida, kuidas ja mida sa loed, seada endale lugemiseesmärke, jäädvustada lemmikautoreid, -raamatuid või kirjutada üles meeldejäävaid lõike raamatutest, mille peaksid hiljem näiteks raamatukogusse tagasi viima. Lugemispäevik aitab lugemisse süveneda ja loetul paremini meelde jääda. Paberil märkmiku kasutamisega võitleme ka oma pideva tehnoloogia-sõltuvusega ja pideva vajadusega oma loetut kohe teistega jagada.
Toon nüüd mõned näited, mida võiksid oma lugemispäevikusse kirjutada
1. Lugemisnimekirjad: Koosta nimekiri raamatutest, mida soovid tulevikus lugeda.
Võid luua ka erinevaid nimekirju žanrite, autorite või teemade
kaupa. Mul tekivad nimekirjad tihti lugemise käigus (kui autor viitab mõnele teisele teosele või kui soovin sama autori teisi teoseid edaspidi lugeda) ja panen need jooksvalt kirja, et hiljem ei ununeks.
2. Lugemiselamused: vahetud mõtted ja märkmed loetud raamatute kohta. Saad meeldejäävad lõigud ka endale välja kirjutada, et hiljem üle lugedes paremini meelde tuleks. Ma kirjutan meeldejääva lõigu koos enda kommentaari või muljega kohe jooksvalt üles või teen raamatusse harilikuga märke, et seda hiljem lihtsam leida oleks.
3. Lugemislogi või -tracker: jälgi oma lugemisstatistikat, näiteks lugemiseks kulutatud aega või
lehekülgede arvu. Võid luua kaunilt kujundatud graafikuid või diagramme, et jälgida oma
lugemisharjumuste muutusi aja jooksul. Pinterestist leiad otsisõnaga "reading log spread" palju põnevaid ideid, kuidas oma graafikuid kujundada.
4.
Kirjuta raamatuarvustusi: lugemispäevikus saad harjutada raamatutest kirjutamist ja kirjutada raamatuarvustusi või nende mustandeid, kas enda tarbeks või hiljem sotsiaalmeedias või kultuuriajakirjades avaldamiseks. Mul on lisaks lugemispäevikule üks märkmik, kuhu kirjutan üles meeldejäänud kohad koos oma kommentaariga ning millesse kirjutan ka oma arvustuse mustandid mitu korda ümber, enne kui arvutisse tipin. Seal kombineerin loetud ilukirjandust ka paralleelselt loetava sekundaarkirjandusega, mis aitab mul konkreetse teose muljeid laiema pildiga siduda. Loomingu 2023. aasta detsembrinumbris ilmunud
Piret Põldveri luulekogu "Suunurgad" arvustuse kirjutasin pea täielikult kõigepealt oma Midori märkmikus valmis ja alles puhtandi kirjutasin arvutisse.
5. Lemmikraamatute ja -autorite nimekirjad: Saad üles kirjutada oma lemmikautorid või -raamatud ning anda neile ka hindeid. Illustreerimiseks saad välja printida või joonistada raamatu kaaneillustratsioonid või kasutada markereid ja dekoratiivteipe.
6. Lugemiseesmärgid:
Lugemispäevikus saad seada endale lugemiseesmärke või -väljakutseid, näiteks lugeda teatud arv raamatuid aastas või proovida erinevaid žanre. Hea ja privaatne analoog-alternatiiv Goodreads-ile.
7. Raamatukogust laenatud raamatute logi: oma lugemispäevikus saad järge pidada raamatukogust laenatud raamatute laenutustähtaegadel ning laenujärjekordadel.
Lugemispäeviku pidamine on lõbus ja saad selle kujundada just selliseks, nagu sa ise tahad. Alustamiseks ei ole sul vaja muud kui mingit meelepärast märkmikku ja kirjutusvahendit. Lugemispäeviku kujundamiseks saad kasutada käepäraseid vahendeid ja kujundada märkmiku oma maitse ja võimaluste järgi markerite, väljaprinditud või -lõigatud paberite, kleepsude või dekoratiivteipidega.
Su lugemispäevik
võib sisaldada kõiki ülaltoodud punkte, nii et iga osa jaoks on märkmikus määratud teatud leheküljed. Leuchtturm1917 märkmikud ( nt
Medium või
Paperback B6) sobivad selleks ideaalselt, sest neil on nummerdatud leheküljed ja märkmiku ees on sisukord, mille abil saad sobiva koha kiiresti üles leida. Teine võimalus on
valida ülaltoodud punktidest vaid mõned endale huvipakkuvad, nt pidada ainult logi või raamatumuljete märkmikku. Lugemise logimiseks ja vahetute muljete ülesmärkimiseks võid kasutada mõnda planeerijat, milles on ka ruumi märkmete jaoks (nt Leuchtturm1917
Weekly Planner and Notes). Pikemate tekstide kirjutamiseks sobivad nii väiksemad kui suuremad märkmikud, olenevalt sellest, kas soovid oma märkmikku ka tihti kaasas kanda, nt jooneline Trolls Paper märkmik
Plain Note no 102 või kompaktsem ruuduline
Kunisawa Find Flex Mini Note.
Kas pead lugemispäevikut või sooviksid sel aastal proovida?
Aitäh, et lugesid.
Kirjutamiseni,
Marianne
Hoia silm peal ka meie
Instagrami kontol.