Sobiva märkmiku leidmine ja planeerija(te) süsteemi sisse töötamine
võtab aega ning lõpptulemus on suuresti individuaalne, sõltudes iga inimese personaalsest maitsest ja vajadustest. Ka
märkmike ja planeerijate sisu on suuresti väga isiklik ning nende sisu ei näita ma isegi oma abikaasale. Seepärast ei leia te ka Jonna Stuudio blogis ega sotsiaalmeedias jäädvustusi minu märkmike kaante vahelt, kuigi vahel ju kiusatus oleks :) Laiema avalikkusega jagan väga valitud osa oma märkmikest ning peamiselt just mittesõnalisi loomingulise päeviku lehti, mille kohta kirjutan järgmise postituse (vaata
siia).
2019. aastast alates on mul igapäevaselt kasutusel Hobonichi ingliskeelne A6 formaadis Planner. Hobonichi tellimine Jaapani esinduspoest on saanud minu iga-aastaseks traditsiooniks. See on kingitus endale :) Ühel aastal mõtlesin, et "hoian raha kokku ega kuluta nii palju enda peale" ja soetasin hoopis Moleskine samas formaadis samailmelise kalendermärkmiku. Kuid see seisis suure osa ajast kasutamata, kuna selle kasutamisel puudus õige "tunne"... Edaspidi olen targem :>
Hobonichi Planeerija on mu pere mälestuste varamu ja koduse elu planeerija. Sinna panen kirja lapse kasvamisega seotud igapäevased muljed ja päevanaljad, perekonna lemmikretseptid ja tervisega seonduvad rõõmud/mured. Lisaks pean seal arvestust ka toalillede ümberistutamise, kastmise, väetamise ja õitsemise kohta :) 2024. aastaks soetasin omale varakult mürkrohelise kunstnahast kaantega Hobonichi Weeks kalendermärkmiku. Ilmselt lisandub ka A6 planeerija, sest süsteem on juba sisse töötatud ning soovin sellega ka edasi minna.
2023. aastal proovisime abikaasaga esimest korda ka Traveller's Company märkmikke. Mehele ostsin Regular suuruse ja mulle endale väiksema ca A6 formaadis Passport suuruses märkmiku. TN on geniaalne, kuna seal on võimalik märkmiku sisusid kaante vahel kombineerida ja vahetada ning korraga saab märkmikus olla mitu "sisu". Lisaks kalendermärkmikule ja joonitud/ruudulistele/punktidega sisuplokkidele, on võimalik kaante vahele panna erinevaid lisasid: nt kiletaskuid, paberkaasi jmt. Seetõttu saab Passport suurust kasutada reisil näiteks nii kaartide, piletite, raha, passi jmt koos hoidmiseks.
See geniaalne omadus muudab aga kirjutamiskogemuse mõnevõrra kohmakaks. Mehel läks Regular suuruses TN tööelu planeerijana hästi tööle, kuid minul jäi Passport mitmel põhjusel väikseks. Olen harjunud Hobonichi ja Midori märkmikega, mida saab avada põhimõtteliselt 360 kraadi ja mis suudavad ilma paberiraskusteta olla laual täiesti avatud (lay flat). TN puhul võtan aga sisu enne kirjutamist tavaliselt kaante vahelt välja...
Aasta alguses plaanisin TNi kalendermärkmiku sisu kasutada töiseks planeerimiseks ja meeleolu jälgimiseks. Kolme-nelja kuu möödudes sain aru, mis rütmis mu meeleolu igakuiselt võngub ning edaspidi ma meeleolu jälgida ei viitsinud. Samuti jäi see formaat mulle planeerimisel veidi väikseks, sest iga päeva kohta mahtus kirjutama ainult lause või paar. Küll aga sobiks selline väike formaat näiteks aia/rõdutaimede päevikuks või linnu-või loodusvaatluste ülesmärkimiseks.
Küll aga läks mul edukalt käima Passport suuruses journal. Aasta alguses tundsin, kuidas lapse kõrvalt ei jää endale üldse aega ning teadlikult otsustasin iga õhtu selle märkmikuga maha istuda ja endalt küsida: "Aga kuidas sul läheb, Marianne?". Aasta jooksul täitus lõpuks kaks täppidega sisu. Tihti juhtus nii, et ühel lehe poolel oli tekstiline osa ja vastaslehel või lehe pöördel oli kollaaž, mis oli tehtud umbes sama päeva tunde või emotsiooni pealt. See harjumus aitas väga palju negatiivseid emotsioone maandada ja mõjus nagu meditatsioon.
Kolmas grupp märkmikke on Midori omad. Midori paber on paksem kui Hobonichi märkmike Tomoe River paber, ja krabiseb õrnalt, kui sellel sulega kirjutada. Mõnus :) Mul on kasutusel kahes suuruses valged Midori märkmikud. Suurem, ca A5 suuruses paks punktidega märkmik on mul seotud Jonna Stuudio igapäevase adminni, päevalogide, ideede, blogipostitustega ja muu taolisega. Väiksemasse kirjutan novelli- ja luulekatkeid, raamatuarvustuste ja artiklite mustandeid.
Kogu selle Hobonichi, TN ja Midori kiidulaulu peale mõtled võib-olla, et
miks ma neid tooteid siis oma poes ei müü? Paraku on Jaapani suurtel brändidel päris ranged põhimõtted kes ja kuidas tohib nende tooteid müüa. Näiteks peab Hobonichi märkmike edasimüüjaks saamiseks olema pood füüsilisel kujul olemas (st mitte e-pood) ja vähemalt 2-aastase staažiga. Sama lugu ka Midori ja TN-ga. Aga esimesed kontaktid on loodud ning unistus ja kindel plaan on olemas :) Tuleb lihtsalt veidi kannatada :) Seni täidan oma poe riiuleid teiste kvaliteetsete "next best thing"
(kalender-)märkmike ja päevikutega. Näiteks valisin Hahnemühle
DiaryFlex märkmiku just seetõttu, et ka sellel märkmikul on vahetatavad sisud.
Kunisawa Flex Note Mini meenutab aga mulle visuaalselt TN märkmikke :) Lisasin poodi ka just lahtisi
Tomoe River A5 suuruses kirjapabereid, et saaksid soovi korral proovida, millisest paberist on Hobonichi märkmikud tehtud.
Kui soovid lugeda lähemalt, mis vahe on journaling-praktikal ja planeerimisel, vaata
siia.
Järgmisel nädalal kirjutan oma loomingulistest päevikutest :) (vaata
siia)
Aitäh, et lugesid!
Milline oli sinu 2023. planeerijate või märkmike aasta?