Tasuta transport alates 40eur

Journaling: aeg iseendaga

09. december 2023
Journaling ei ole tegelikult midagi üleliia uut või originaalset. See journal tähistab sedasama päevikut, mida võib-olla lapsena pidasid ja padja alla peitsid. Selle vahega, et nüüd täiskasvanuna saad sellele praktikale võib-olla küpsemalt ja teadlikumalt läheneda. Kirjutasin ühes eelnevas postituses, kuidas selle praktikaga alustada (vaata siia). Siin postituses jagan peale üldisemat sissejuhatust ühte 3-astmelist journaling-meetodit.
Journaling: aeg iseendaga
Foto (c) Jonna Studio
Journaling on oma tunnete, mõtete ja kogemuste üles tähendamine mingisse kindlasse märkmikku või digitaalsesse seadmesse.  See ei ole samas pelgalt märkmete tegemine, vaid võimalus arendada oma loovust, maandada stressi ning turvalises keskkonnas (sest mitte keegi ei näe neid märkmeid:) oma tunnete ja tegevuste üle reflekteerida. Oma päevikus saad end vajadusel välja elada või negatiivset energiat maandada, pidades nt viha-päevikut. Või vastupidi, püüda leida asju, mille üle oled täna rõõmus või tänulik, seades sisse oma tänulikkuse päeviku. See märkmik ei pea olema sõnaline, vaata siia, et lugeda lähemalt loomingulise päeviku kohta.

Et asja mitte enda jaoks liiga keeruliseks mõelda, võid valida lihtsalt mingi meelepärase märkmiku ja hea kirjutusvahendi, ning kirjutada üles kõik, mis parasjagu pähe tuleb :) Alustuseks võid ka kirja panna kuupäeva ja kellaaja (ja nt õhutemperatuuri) - see kõik aitab sind tuua sellesse hetke, kus sa parasjagu oled. Seejärel võid mõelda, mis tunded sind parasjagu valdavad ja sealt edasi saad sujuvamalt liikuda juba nende teemade harutamise juurde, mis neid tundeid tekitasid (aitäh, Liisi @kirjutamispaus, selle soovituse eest). Kui tunned end alguses natuke rohkem "kinni" olevat, siis võid üles kirjutada kõik, mis sind kirjutamise hetkel ümbritsevad, kasvõi kirjeldades laual olevaid esemeid või aknast avanevat vaadet, või keskenduda kõikidele rohelistele toonidele, mis sinu ümber on. Üsna pea avastad, et jõudsid endale natuke lähemale.


Hirmu "valge lehe" ees aitavad seljatada ka rohkem struktureeritud päevikupidamise meetodid. Mõnes märkmikus on iga päeva jaoks juba küsimused ette antud, nt Five Minute Journal. Struktuuri pakuvad ka teemapüstitused ehk journaling prompts (kui googeldad, leiad palju erinevaid teemasid ja küsimusi, millest kirjutada võiksid.) Nüüd jagan Sinuga ühte 3-sammulist journaling-meetodit, mis sobib hästi pimedasse talveperioodi, kus sünged mõtted kipuvad pead vaevama.

"Harry Potteri" filmidega tuntuks saanud näitleja Emma Watson on suur journaling-praktika harrastaja ning tema on lapsest peale pidanud erinevaid päevikuid, sh näitlemispäevikut, jooga-päevikut, unenägude päevikut ja tänulikkuse päevikut. Käesoleva aasta sügisel tutvustas Watson briti Vogue'ile oma märkmikke ning oma igaõhtust kirjutamispraktikat:

1. Pane möödunud päevast kirja kolm asja, mis tegid sind rõõmsaks.

2. Pane kirja kolm olukorda möödunud päevast, kus puutusid kokku lahkuse ja vastutulelikkusega.

3. Pane kirja kolm asja, mis sul sel päeval hästi välja tuli või mis sulle täna enda juures meeldis.

Lisaks tõmbab Watson iga päev ka ühe tarokaardi. See aitab tal päeva üle reflekteerida ja seda tõlgendada.

Mul tekkis isu seda meetodit katsetada. Kas proovid ka?
Nädala pärast annan teada, kuidas mul edenes :)

P.S
Kui soovid lugeda, kuidas ma 2023. aastal oma erinevaid märkmikke kasutasin, vaata neid kahte postitust (osa 1, osa 2).

Kirjutamiseni!
Marianne

Jaga:

Liitu uudiskirjaga ja saa järgmiselt ostult 10% soodustust!