Tasuta transport alates 40eur

Journaling 101: Hommikulehed, Morning Pages

23. january 2024
Hommiku lehed (inglise k Morning Pages) on kirjutamistehnika, mida tutvustas esimest korda Julia Cameron oma 1992. aastal ilmunud raamatus "The Artist's Way". "The Artist's Way" on nüüdseks kultusliku staatusega vaimne eneseabiraamat, mis julgustab lugejaid (taas-)leidma oma sisemise loovuse ja elama spirituaalsemat elu. Hommiku lehed või - leheküljed on aga tehnika, mis on leidnud laiemat kõlapinda ka väljaspool Cameroni vaimset kogukonda. Kas oled sellest varem kuulnud?
Journaling 101: Hommikulehed, Morning Pages
Foto (c) Annie Spratt, unsplash
Lühidalt öeldes on hommiku leheküljed igahommikune kirjutamise praktika, mille käigus kirjutatakse täis kolm käsikirjalist lehekülge. Hommikuleheküljede juures on oluline igahommikune protsess ja kirjutamispraktika, mitte aga lõpptulemus. Hommikulehtede sisu ei ole hiljem vaja endal üle lugeda ega teistega jagada. Tehnika aitab tähele panna, mis meie sees toimub ning see ilma filtreerimata endast välja saada.

Ava oma märkmik. Jälgi, millised on su selle hetke mõtted ja tunded. Pane need kirja.

Ja nõnda igal hommikul.

Kirjutadki lihtsalt sellest, mis tahab sinust sel hetkel välja tulla. See on vaba teadvusevool. Pane kirja oma unenäod, mured, rõõmud või suvalised lausekatked, mis peas kummitavad. Asja idee on saada pea tühjaks, mitte tingimata luua kõrget kunsti. On täiesti normaalne, et selle tulemusena tekib üsna vormitu ja seosusetu tekst täis erinevaid tundeid: rõõmu, kurbust, hirme, viha, üllatust. See tehnika on nagu ventiil, mis liigse auru peast välja laseb, luues ruumi loovusele ning uutele ideedele. 

Hommikulehtede tehnika ongi seotud laiemalt tunnetele keskendunud kirjutamispraktikaga. On leitud, et inimesel on 6 põhiemotsiooni ning ühtekokku võib emotsioone kokku olla peaaegu 30. Tihti esinevad erinevad emotsioonid üheaegselt ning kohati võib olla raske aru saada, miks täpsemalt me mõnele asjale nii tugevalt reageerime. On see hirm, viha või häbi või nende kombinatsioon? Emotsioonidele keskendunud journaling aitab meil oma tundeid ära tunda ja nimetada ning ajapikku ka reguleerida.

Ole avatud. Pane kirja. Ära jaga midagi.

 • Leia endale mugav koht, kus saad segamatult kirjutada. 
 • Leia hea kiire kirjutusvahend ja märkmik .
 • Lihtsalt kirjuta, hoides kätt pidevalt liikumises. 
 • Ole aus ja otsekohene. Ära kritiseeri ennast ega toimeta kirjutatud teksti.
 • Ära muretse käekirja, õigekirja või stiili pärast. 
 • Hoia telefon ja muud segajad endast eemal.

Kui üks märkmik saab täis, võta lihtsalt järgmine.

Igapäevane kirjutuspraktika alandab stressi ja arendab loovust ning distsipliini. Tihti lööme valge lehe ees põnnama või jääme "inspiratsiooni" ootama. Samas vajab kirjutamine nagu iga teinegi tegevus pidevat harjutamist ja distsipliini - mingit regulaarsust, et oleksid valmis kirjutama ka siis, kui miskit parasjagu ei inspireeri. Hommikulehtede tehnika treenib sind iga päev kohal olema ning harjutades kasvab ka meie loovus.

Toon lõpetuseks mõned suunavad küsimused (nö journaling prompts), et alustamine oleks lihtsam:
 • Mille peale ma täna hommikul mõtlen?
 • Mis mul täna plaanis on?
 • Millised on mu tänased eesmärgid?
 • Kuidas saaksin olla täna produktiivsem?
 • Kuidas saaksin täna hoolitseda oma füüsilise ja vaimse heaolu eest?
 • Millised väljakutsed mind täna ootavad ja kuidas saaksin nendeks valmistuda?
 • Kellelt saaksin täna abi paluda?
 • Kuidas saaksin täna kedagi teist aidata?
 • Kuidas saaksin oma tänasesse päeva tuua rohkem positiivsust?

Kas proovid ka?

Kui soovid rohkem lugeda, kuidas igapäevase kirjutamispraktikaga alustada, loe ühte varasemat postitust siit. Ühest teisest journaling-tehnikast saad lugeda sellest postitusest.
Vaata kõiki blogipostitusi siit.

Kirjutamiseni!
Marianne

P.S Panin kokku Hommikulehtede komplekti, kuhu kuulub üks märkmik ja kiire kirjutusvahend.
Jaga:

Liitu uudiskirjaga ja saa järgmiselt ostult 10% soodustust!