Tasuta transport alates 40eur
Novembris tarne Itella Smartpostiga 1 EUR

Art journaling 101: Viie elemendi kollaaž

22. march 2024
Art journaling on üks loomingulise märkmiku pidamise viise, mis põhineb visuaalsel eneseväljendusel. Art journaling-stiile on palju erinevaid: sõnalise eneseväljenduse kõrval kasutatakse näiteks joonistamist, akvarelli või kollaaži. Kollaaž on kunstivorm, mis seisneb erinevate materjalide kleepimises alusele. Kompositsioon moodustub alusele kleebitud paberi-, teibi, kanga- või muust materjalist tükkidest. Kleebitud kompositsiooni võidakse osaliselt üle värvida, templijäljenditega katta või sinna peale kirjutada. Siin artiklis annan lihtsad juhised, kuidas alustada kollaažiga ja tutvustan viie elemendi kollaaži põhimõtet.
Art journaling 101: Viie elemendi kollaaž
Foto (c) Jonna Studio
Siin artiklis kirjeldan oma igapäevast loovpraktikat, mille põhimõtteid omandasin Randel Plowmani kollaaži kursusel ja Lydia Rinki Youtube-videosid vaadates. See kollaaž ei võta kaua aega, ei nõua palju oskusi ega vahendeid, kuid eduelamus valmis saadud tööst võib olla väga suur.

Kollaažiga alustamine ja formaadi valik


Üldiselt soovitatakse alustada väikselt ehk väikeses formaadis töödega (nt 12 x 10 cm või A6/A5 ) ja kui meelepärane formaat on valitud, siis mõnda aega püsida ühe formaadi juures. Ehk et lõikadki endale paksemast kartongist korraga palju 12x10cm kollažialuseid välja või valid endale märkmiku, mille sees hakkad loomingulist päevikut pidama. Minul on see aasta selleks Midori MD Paper 1Day 1Page A6 märkmik, mida saate uuest aastast tellida ka juba meie e-poest (telli siit!).

Materjali valik


Kui meelepärane formaat on valitud, saab asuda materjale valima. Kollaažiharrastajatel kipub olema suur hulk materjale, milles korraga orienteeruda võib olla keeruline. Selleks oleks hea kollaaži tegemine jagada kaheks etapiks: materjali valik ja kollaaži tegemine.  Seega, kui alus on valitud, vaata üle kogu oma materjal ja vali neist välja 3-5 elementi, mis sind sel hetkel kõige rohkem kõnetavad. Algajal harrastajal soovitatakse valida sama tooni või värvi elemendid ning kasutada valget/musta kontrastiks. Ajapikku hakkad ise materjale valides intuitiivselt tajuma, millised värvid omavahel harmoneeruvad ja kokku sobivad. Mõtle elemente valides ka nende rolli peale kollaažis, st mis sobiks rohkem taustaks, mis kontrastiks ja mis oleks nn fookuselement.

Kollaaži tegemine

Kui oled esialgse valiku teinud, proovi alusel elemente omavahel kombineerida, sest siis saad aru, kas asi töötab või pead osa neist välja vahetama. Proovi erinevaid asetusi ja variante ning lase intuitsioonil teha ära pool tööst. Püüa hoida kompositsiooni tasakaalus. Võib-olla avastad, et sul on mingit väikest elementi veel kontrastiks või tasakaaluks juurde vaja. Kui oled oma valikuga rahul, saad hakata vaikselt kleepimisele mõtlema. Ma tavaliselt paigutan tükid alusele valmis ja mõnikord märgin hariliku pliiatsiga alusele kohad, kuhu tahan tükid hiljem ükshaaval kleepida. Kollaažis on asi tihti millimeetrites ja mõnikord võib kleepimisel üks element nihkuda ning kogu töö äkitselt elutuna mõjuda. Täpsust aitavad tagada hea liim, hea käsi ja pintsetid.

Paremal oleva lihtsa kollaaži jaoks kasutasin kokku kolme elementi. Taustaks valisin valge kleepsupaberi, mida töötlesin esmalt Tim Holtz Distress Ink vanandamisvahendiga ning seejärel tegin pruuni templivärvi kasutades erinevate kummitemplitega sellele paberile jäljendeid. Kasutasin muu hulgas ka Lamp Paperi templeid Constellation ja Book Label ning Jieyanow Atelier Not Your Usual Tags.
Seejärel valisin Loi Design teibi Rose ja fookuselemendiks läbikumava naise La Dolce Vita PET teibist The Song of a Hundred Blooms.

Alustamiseks ei ole palju vaja. Viimasel ajal meeldib mulle  kombineerida vanapaberit, vanu fotosid ja lillelisi washi teipe. Kui tahad ka proovida vintage-materjali,  mida Eestist muidu raske leida, uuri meie stuudio komplekte. Junk Journaling komplekt sisaldab unikaalseid eelmise sajandi pabereid, sh raamatulehekülgi, piletikontsusid, noodipaberit, fotosid jpm. Creative Journaling komplekt sisaldab lisaks vintage-materjalile ka uuemaid materjale, sh teibinäidiseid, disainpabereid jm. See on hea komplekt kogu meie erineva valikuga tutvumiseks.

Vaata ka seda videot geniaalse kollaažikunstniku Eunice Parsoni töömeetodist ja stuudiost.

Loe samal teemal veel:

Kirjutamiseni
Marianne
Sildid:
Jaga:

Liitu uudiskirjaga ja saa järgmiselt ostult 10% soodustust!