Tasuta transport alates 40eur

Kollaaž kui vaimse tervise hoidja. Intervjuu Lauliga @scrapandthecity

20. february 2024
Käesoleva postitusega jätkame Jonna Studio paberitöö- ja journaling-teemaliste intervjuude sarja, mis algasid stuudio inglisekeelses blogis. Antud intervjuu on järjekorras kolmas. Intervjuu Lauliga (@scrapandthecity) viisime läbi e-posti vahendusel jaanuaris.
Kollaaž kui vaimse tervise hoidja. Intervjuu Lauliga @scrapandthecity
Foto (c) Lauli K. @scrapandthecity

1. Millal ja kuidas jõudsid paberitöö, kollaaži ja loomingulise päeviku (creative journaling) juurde?

"Päevikut olen ma regulaarselt pidanud juba lapsest peale - koolipäevikud, lugemispäevikud, päevaraamatud, virtuaalsed päevikud jne. Mõned aastad tagasi avastasin enda jaoks bullet journaling'i
ja Pinterest oli täis inspiratsiooni, kuidas oma märkmeid kaunistada. Vaikselt hakkasin koguma materjali, millega oma päevikuid kaunimaks muuta, nt kleepse ja teipe, erinevaid markereid. Kogusin ka vanu ajakirju ja muud paberiprügi, milles nägin ilu, aga mis oli kaotanud oma funktsiooni ja mida ootas prügikast. Ühel hetkel oli mul materjali nii palju, et jagus mitmele inimesele. Nii tekkiski mõte kolleegiga koos mõnel vabal õhtul kollaaže meisterdada. Varem olin kollaaže loonud vaid oma päevaraamatu jaoks (iga kuu tiitelleht), aga nüüd sain kollaažidega proovida suuremat formaati ja piiritut vabadust. Sain sellise hoo sisse, et jätkasin kodus kollaažidega eri formaatides: pisikesed, keskmised ja suured eri märkmikutes. Enam ma ei piirdunud ainult oma päevaraamatuga. Kollaaže olen niimoodi teinud umbes poolteist aastat. Paberimaterjali on kogunenud selle aja jooksul suur hulk, alates vanadest fotodest ja ajakirjadest kuni Vogue'i väljalõigeteni."

2. Mida kollaaž Sinu jaoks tähendab?

"Minu jaoks on kollaaž vaba eneseväljendus ja hobi. Mõni sõbranna on küsinud, et võiks ju selle äriks muuta - teha postkaarte, töötubasid. Aga siis muutuks see kohustuseks. Praegu naudin, et saan kollaaže luua täpselt nii pingevabalt kui tahan. Mul puudub kunstitaust, ei tea ma midagi värviteooriast või kompositsioonist, aga see ei võta minult rõõmu. Näiteks joonistades tunnen, et ma ei oska seda, ma ei suuda kanda pilti oma peast paberile. Aga kollaažil on suurepärane omadus, et igaüks saaks sellega hakkama. Vali välja elemendid, mis sulle meeldivad ja aseta nad miskitmoodi paberile. Kõik. Garanteeritud, et tulemus autorile meeldib, sest talle meeldivad juba algkomponendid.

Kollaažiga saan jutustada lugusid; saan edasi anda meeleolusid, mida võib-olla sõnades ei suudagi sel hetkel väljendada. Ja väga oluline on minu jaoks ka eksimisvabadus. Kui mul tuleb mingi idee kollaažiks, siis hakkan sellega vaikselt nokitsema. Pole oluline, kuhu ma välja jõuan. Tuleb, mis tuleb. Ja kui mulle tulemus ei meeldi, siis vähemalt ma proovisin selle idee ära ja saan liikuda edasi järgmise juurde.

Paberikunst on minu safe space. Ükskõik, mis minuga päeva jooksul on toimunud, siis kollaaže tehes on mu pea täiesti välja lülitatud päevamõtetest. See on mu meditatsioon, mu vaimse tervise hoidja."

3. Millised on Su kolm lemmik töövahendit?

  • "Mõni periood kasutan rohkem kleepse ja teipe, mõnikord aga loobun neist täielikult ja tahan kasutada niiöelda puhast toorainet ehk väljalõikeid ja paberiribasid, mis eelmistest töödest üle on jäänud. Hea meelega lappan alati kleepsuraamatuid (nt Antiquarian Sticker Book Rahva Raamatust) - seal on vahva vimkaga kleepse, mis võivad kerge vaevaga märkmikku elavdada."
  • "Minu absoluutne lemmikvahend paberi kleepimiseks on fotoliim GUDY ROLLER.DOT. Isegi, kui olen elemendi juba paberile kleepinud, siis saan selle kerge vaevaga ka eemaldada, kui ikkagi mõtlen ümber ja tahan elementi kuhugi mujale paigutada. Ta ei tee paberit katki ega midagi. Soovitan kõigile."
  • "Kõik mu paberikuhjad, mis on sorteeritud teemade järgi. Neid lapates tuleb inspiratsioon kiiresti. Kuigi vahel tekib ka uppumise tunne - seda kõike on nii palju, et ma ei jõua kõiki oma ideid realiseerida."

4. Millised oleksid Sinu soovitused alustavale creative journaling-huvilisele?

"Mina soovitaksin teha täpselt nii, nagu sulle endale meeldib. Teiste töid vaadates saab koguda inspiratsiooni, aga ise tehes õpid kõige paremini, mis sinu jaoks toimib ja mis mitte. Ja alati vali iga element, mille paberile paned, selline, mida armastad. Siis on kindel, et sulle meeldib ka lõpptulemus. "

-------------------
Suur tänu lugemast!

Loe eelmisi artikleid meie inglisekeelsest blogist.

Vaata siit, kuidas alustada loomingulise päeviku pidamise ja kollaažiga.

Panime kokku ka ühe loomingulise päeviku komplekti.

Jaga:

Liitu uudiskirjaga ja saa järgmiselt ostult 10% soodustust!