Tasuta transport alates 40eur

Penpalling ehk kirjasõprus

26. october 2023
Kas teadsid, et maailmas on väga suur ja aktiivne kirjasõprade kogukond? Kirjade ja postkaartide saatmisega (penpalling, postcrossing) tegelevad väga erinevas vanuses ja elualal tegutsevad inimesed.
Penpalling ehk kirjasõprus
Pilt (c) Jieyanow Atelier
Minu jaoks kuulub aeglasema elu juurde ka penpalling ehk kirjasõprus.  Olen alati armastanud käsitsi kirjutatud kirju, kuid rohkem hakkasin kirju saatma siis, kui abikaasa kolis õpingute ajaks välismaale. 2000ndate alguses polnud nutitelefone (vähemalt meil mitte) ning WIFi ei levinud ka kõikjale. Nõnda kirjutasimegi üksteisele pikki kirju ja saatsime vahel üksteisele ka lihtsalt naljakaid postkaarte.

2022. aastal avastasin aga interneti vahendusel penpalling-kogukonna, mille kaudu leidsin endale lühikese ajaga väga mitu uut kirjasõpra. Praeguseks on mul neid kümne ringis (Jaapanis, USAs, Poolas, Saksamaal ja mujal) ning vastamist ootab hetkel viis kirja. Erinevalt lugemata e-kirjadest ei tekita selline situatsioon aga ärevust, pigem vastupidi. Võtan kirjadele vastamiseks alati aega, ja see on aeg iseendale.

Enamasti on heaks tavaks kirjad kaunilt kujundada ning lisada ümbrikusse ka erinevaid kingitusi: isetehtud kaarte, voldikuid või muud paberitööd; kleebiseid, washi teipi, postkaarte jmt. Sõltuvalt kirjasõbrast võib kirja sisu erineda, mõni kogub postmarke (mina!), teine washiteipi või postkaarte. Mõni eelistab lihtsalt üht pikka ja põhjalikku kirja ilma lisadeta. Eelnevalt saab kirjasõbraga kokku leppida, millele rohkem rõhku panna. Mina eelistan pigem sügavaid ja pikemaid kirju, kuid läbimõeldud lisad annavad alati palju juurde. Hiljuti sain näiteks imelise kirja Jaapanist, kus Kumiko oli kaasa pannud palju postmarke ja erinevat vintage-paberit Jaapanist. See on minu jaoks kulla hinnaga kingitus :)


Kirjasõprus on hea viis aeg maha võtta ning veeta aeg iseendaga, õppides samas tundma teisi kultuure ja keeli. Iga postkasti potsatav kiri on nagu kingitus ja kutse olla rohkem kohal siin ja praegu ning tunnetada, kuidas sulepea krabiseb mööda kirjapaberit :)

Jonna Stuudios soovin pakkuda erinevaid kirja kirjutamiseks sobivaid tooteid: ümbrikke, postkaarte, head õhukest Jaapani kirjapaberit ja kirjutusvahendeid. Lisaks on müügil erinevad postiteemalised templid, nt Jieyanow Atelier 2023. postitempliga tempel, lennuposti märgiga tempel ja margikujulise raamiga tempel. Edaspidi soovin tutvustada viise, kuidas endale uusi kirjasõpru leida ning mida võiks kirjasõbrale ümbrikusse kingituseks pakkida.

Aitäh, et lugesid :)
Kirjutamiseni!
Marianne
Jaga:

Liitu uudiskirjaga ja saa järgmiselt ostult 10% soodustust!