Tasuta transport alates 40eur
E-pood puhkab 23.12-02.01.25, tellimusi postitame jälle alates 03.01.25

Bullet journal ja täpimärkmik: mis need on?

01. october 2023
Kas oled kunagi tundnud, et sul on liiga palju mõtteid, ülesandeid ja plaane, mis kipuvad segamini minema? Või oled proovinud erinevaid organiseerimismeetodeid, kuid ükski neist ei ole päriselt toiminud? Kas sul oleks vaja planeerijat, kus oleks piisavalt ruumi ka märkmetele või joonistustele? Või tahaksid hoopis sisse seada oma majapidamisraamatu, kus on kirjas kodutööde jaotus ja -graafikud, ostunimekirjad, kodused varud ja lemmikretseptid? Siis võib-olla on aeg avastada bullet journali maailm! Kirjutan sellest allpool natuke lähemalt :)
Bullet journal ja täpimärkmik: mis need on?
Foto (c) Estée Janssens
Bullet journal meetod on märkmete tegemise meetod ja märkmiku pidamise viis, mis võimaldab sul luua endale täpselt sellise päeviku, nagu sulle meeldib. Selle meetodi töötas välja disainer Ryder Carroll 2013. aastal. See on kombinatsioon planeerijast, kalendrist, ülesandeloendist ja märkmikust, mis aitab sul jälgida oma eesmärke,
planeerida oma aega ning jääda organiseerituks. Meetodi võlu seisneb selles, et see
võimaldab sul luua endale struktuuri ja korra, samas jättes piisavalt ruumi loovusele ja spontaansusele. Tihti ongi täpimärkmikud kaunilt kujundatud ja väga isikupärased.

Photo by That's Her Business on Unsplash


Bullet journali
põhimõte seisneb lihtsuses ja paindlikkuses. Sa ei vaja selleks kalleid
vahendeid ega erilisi oskusi. Piisab tavalisest tühjast märkmikust või vihikust ning mõnest pliiatsist või pastakast. Sa saad ise kujundada oma päeviku leheküljed vastavalt oma vajadustele ja soovidele. Kõige levinum bulletjournaling-märkmik on aga nn täpimärkmik, milles joonte või ruudustiku asemel ongi punktidega e dotted lehed (nt meie poes olev Leuchtturm1917 Paperback B6 või Hahnemühle DiaryFlex märkmikud).

Bullet journali süsteem põhineb kiiretel märkmetel ehk "rapid logging"-ideel.  Iga ülesanne, sündmus või mõte saab märgitud lühikese märksõnaga, mida saab hiljem täiendada või täpsustada. Lisaks saad kasutada erinevaid sümboleid, et näidata ülesande täitmist, edasilükkamist või tühistamist. Meetodiga tuleb kaasa hulk juhiseid ja omaette terminoloogia (nt key, logging, collections, spread), milles orienteerumine aitab internetist põnevaid märkmiku sisseseadmise ja kujundamise ideid leida. Tutvustan neist mõnda lähemalt allpool.

Täpimärkmik koosneb tavaliselt neist osadest:
  • indeks (index)- sisukord. see paikneb tihti märkmiku alguses. Siin on kirjas märkmiku osade pealkirjad koos lehekülje numbriga, et vajadusel õige koht märkmikust ruttu üles leida.
  • võti (key) - asub samuti enamasti märkmiku alguses. Siin on välja toodud kõik sümbolid ja lühendid, mida märkmikus kasutatakse (koos seletusega).
  • päeva/nädala/kuu plaan, logi (daily, weekly, monthly log) - vastavalt vajadusele saab sisse seada omamoodi kalendermärkmiku päevade, nädala või kuude kaupa. Logidesse saab kirja panna kõik tulevad sündmused, kohtumised, sünnipäevad jmt. 
  • tulevikulogi (future log) - sarnane nädala- või kuuplaanile, kuid sisaldab enamasti pikemat vaadet (nt kvartal, aasta), et kirja panna pikema aja plaanid, eesmärgid ja kohustused.
  • kogumikud (collections) - temaatiliselt organiseeritud täpimärkmiku osa. See võib moodustada suurema osa täpimärkmikust ja sisaldada erinevaid logisid, -trackereid (nt meeleolutracker, trenniplaan), loetud raamatud, vaadatud filmid vmt).
  • spread - lehekülje kujundus logides või kogumikes, mis enamasti on paigutatud kahele leheküljele; internetist võib selle otsisõnaga leida lugematul hulgal põnevaid ideid.
Bullet journaling on nüüdseks üks tuntumaid märkmete tegemise viise maailmas, mida kasutavad nii ettevõtjad kui üliõpilased ja sisuloojad. Kuigi bullet journaling aitab peamiselt oma igapäevaseid töid ja tegemisi planeerida ning olla seeläbi produktiivsem ja fokusseeritum, võib see meetod aidata ka ärevuse või depressiooniga toime tulla ning oma elu teadlikumalt elada. Ryder Carroll töötaski meetodki tegelikult välja eelkõige oma ATH-häirega toimetulekuks ja tööriistaks, mis võimaldaks tal oma kohustustel ja plaanidel paremini silma peal hoida. Täpimärkmikus saad jälgida oma meeleolude kõikumisi või sisse seada tänulikkuse logi. 


Jonna Stuudios pakume mitmeid erinevaid punktidega täpimärkmikke, mida saab edukalt kasutada bullet journali pidamiseks. Vaata meie märkmikke lähemalt siit. Lisaks pakume erinevaid kummitempleid, washiteipe ja kleebiseid, millega oma märkmikke kujundada ja kaunistada.

Rohkem infot meetodi kohta leiad siit.
Ideid kuidas sisse seada oma esimene täpimärkmik leiad siit.

Aitäh, et lugesid! 
Marianne
Jaga:

Liitu uudiskirjaga ja saa järgmiselt ostult 10% soodustust!