Tasuta transport alates 40eur
E-pood puhkab 23.12-02.01.25, tellimusi postitame jälle alates 03.01.25

Intervjuu Maarjaga @papermoor: Mida tähendab Sinu jaoks creative journaling?

25. november 2024
Käesoleva postitusega jätkame Jonna Studio paberitöö- ja journaling-teemaliste intervjuude sarja, mis algasid stuudio inglisekeelses blogis. Antud intervjuu on järjekorras neljas (vt allpool linke teistele intervjuudele). Intervjuu Maarjaga (@papermoor) viisime läbi e-posti vahendusel veebruaris 2024.
Intervjuu Maarjaga @papermoor: Mida tähendab Sinu jaoks creative journaling?
pildi ja kollaaži tegi Maarja @papermoor

Millal ja kuidas jõudsid paberitöö, kollaazi ja loomingulise päeviku juurde?

Mulle on alati meeldinud midagi luua, olgu see siis joonistades, maalides või käsitööd tehes. Kollaažiga alustasin umbes kolm aastat tagasi. Esialgu hakkasin oma täpimärkmikesse joonistamise kõrval ka kleepse ja väljalõikeid kasutama. Inspiratsiooni aga sügavamalt creative journaling’uga ja üldse paberitööga alustada sain Instagramist. Selliset loojate nagu @albumlovehandmade, @lizecreates ja @nature18journal postitusi nähes avastasin, et kollaaže ei pea tingimata tegema läikivast ajakirjapaberist või fotodest, vaid saab kasutada ka illustratsioone, templeid, vanapaberit, pileteid jms. Selline lähenemine kõnetas mind rohkem ning tahtsin ka ise proovida.

Mis creative journaling sinu jaoks tähendab?

[c] Maarja, @papermoor

Minu jaoks on creative journaling loomingulise eneseväljenduse viis. Selline hobi täiskavanuna võib mõnele tunduda veidike imelik, kuid väga lõõgastav on õhtuti pärast tööd kirjutuslaua taha istuda, lõikuda, rebida, kleepida ja unustada kõik päevamured ja stress. See on peaaegu nagu meditatsioon. Paberikunst on minu jaoks ka kuidagi pingevabam kui joonistamine ning seetõttu loomingulise eneseväljendusena vähem enesekriitikat tekitav. Minu protsess näeb tihtipeale välja selline, et alustan tausta komponeerimisest parasjagu käeulatuses olevatest materjalidest omamata täpset ettekujutust või plaani valmis kollaažiks. Seejärel lisan focal point’i olenevalt sellest, milline taust välja kukkus ja mis sellega paremini sobitub. Harvem alustan mingist kindlast elemendist (nt mõne looma väljalõikest) ja loon kollaaži selle ümber. Aga alustades ei tea ma kunagi milline lõpptulemus on ja see on üksjagu põnev. Oma loomingu postitamisega Instagrami olen avastanud ka ühe ilmelise kogukonna, kellega oma loomingut, paberikraami ja ka kirju ehk happymail’i vahetada. See, kui sa lood kellelegi teisele, annab selle protsessile veel lisadimensiooni.

Mis või kes sind inspireerib?

(c) Maarja, @papermoor

Teised loojad kindlasti. Ma arvan, et minu stiil, lisaks materjalile, mida kasutan, on paljuski mõjutatud loomingust, millega ma Instagrami või Pinteresti vahendusel kokku puutun. Kaasloojatelt saab tihtipeale inspiratsiooni proovida midagi uut, nt mõnda töövahendit, tehnikat või stiili. Mõnikord ka lihtsalt mõnest väikesest detailist kellegi loomingust areneb idee mõne projekti jaoks. Suureks inspiratsiooniks on ka loodus. Mu kollaažides peab ikka mõni loom, lind, lill või liblikas olema. Ja teinekord ka lihtsalt mõni pakend või karp, mida ei raatsi ära visata või mõni muu ese. Siis hakkan mõtlema, et mida ma sellest teha saaks.

Millised on su 3 lemmik töövahendit?

Mulle väga meeldib koguda ja oma töös kasutada vanapaberit, nagu vanad dokumendid, kviitungid, käsitsi kirjutatud kirjad jne. Vanades paberites on lihtsalt midagi paeluvat. Armastan kasutada ka templeid tausta loomiseks või kollaažidele elementide lisamiseks. Ja ka washi- ja PET-teipe, eriti just oma kalendermärkmikes.

Millised oleksid sinu soovitused alustavale creative journaling huvilisele?

Materjaliks võib olla mis iganes – ostutšekk, teepakk, mingi ilus silt, leht vanast raamatust. Seega ei pea alustamiseks tingimata ostma kohe disainer-pabereid või PET-teipe. Tasub ka ringi vaadata teise ringi poodides. Sageli võib leida illustreeritud raamatuid, maakaarte, fotoraamatuid, mis sobivad väga hästi kollaažiks (juhul, kui raatsid neid lõikuda).

Kõige olulisem on sellest protsessist rõõmu tunda. Nii et kui esialgu ei kuku nii välja, nagu ette kujutasid, ei tasu kääre nurka visata. Mida rohkem sa teed, seda paremaks sa saad.

-----------

Aitäh, Maarjale, vastuste eest 😊 Tule kohtu Maarjaga 30. novembril Kremplis, kui toimub Jonna Stuudio esimene kokkusaamine. Vaata lähemalt ja registreeru siin

Vaata ka varem ilmunud intervjuusid meie blogist.
Jaga:

Liitu uudiskirjaga ja saa järgmiselt ostult 10% soodustust!